• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

Szkoła ekologicznego budowaniaDrewniane budownictwo przeżywa obecnie swój wielki renesans. Naturalny surowiec służy już nie tylko do wznoszenia konstrukcji więźb dachowych i aranżacji wnętrz, lecz także złożonych konstrukcji nośnych zrównoważonych budynków publicznych i komercyjnych. W połączeniu z systemami aluminiowymi pozwala na realizację nietuzinkowych projektów, takich jak neutralny klimatycznie budynek szkoły zawodowej w Niderlandach.


Dziś na całym świecie powstaje coraz więcej budynków o ekologicznej, drewnianej konstrukcji. Takie obiekty można na koniec użytkowania łatwo rozebrać, a następnie poddać recyklingowi. Drewno to surowiec odnawialny i nie wymaga złożonej obróbki, więc jego zastosowanie jest zgodne z wymogami budownictwa o minimalnym śladzie węglowym. Można je ponadto elastycznie łączyć z innymi materiałami, uzyskując nieszablonowy wygląd architektoniczny. Nowy budynek kampusu szkoły zawodowej w holenderskim mieście 's-Hertogenbosch to doskonały przykład kreatywnego zestawienia drewnianej konstrukcji z energooszczędną aluminiową fasadą słupowo-ryglową. System Schüco FWS 50 pozwolił na efektowne wyeksponowanie imponującej konstrukcji nośnej, a dzięki zintegrowanej ochronie przeciwsłonecznej zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

Otwarta koncepcja architektoniczna

Architektom odpowiedzialnym za projekt nowego budynku szkoły zlecono stworzenie nowoczesnego, adaptowalnego obiektu z materiałów odnawialnych. Pięciokondygnacyjna, kompaktowa struktura z dodatkowym poddaszem oferuje 5000 m2 powierzchni, która może być elastycznie aranżowana w zależności od potrzeb. Cechą wyróżniającą architekturę budynku jest wielkopowierzchniowe przeszklenie fasadowe w systemie Schüco FWS 50, który wyróżnia się wąskimi profilami i bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Transparentne rozwiązanie doskonale uwydatnia widoczną wewnątrz, drewnianą konstrukcję budynku wraz z klatką schodową. Od strony dziedzińca, na poziomie półpiętra, całoszklana fasada została cofnięta za ażurową konstrukcję nośną z drewna, dzięki czemu w strefie wejścia powstał otwarty podcień. Wewnątrz budynku panuje przestronna atmosfera, zaś tradycyjne sale lekcyjne przechodzą w otwartą przestrzeń do nauczania. Drewniana kratownica o wymiarach 8 x 8 metrów pozwoliła na zaprojektowanie wysokich na 4 metry kondygnacji, które można łatwo zaadaptować do aktualnych potrzeb. Projektanci przewidzieli również łącznik prowadzący do istniejącego budynku szkoły, a także stworzyli estetyczne nawiązanie do jego architektury w formie trójkondygnacyjnego atrium, „plisowanej” fasady i wentylowanego dachu pilastego. Ze względu na duże powierzchnie przeszkleń ważną rolę w regulacji mikroklimatu budynku odgrywają zewnętrzne, automatycznie sterowane osłony Schüco CSB.

Harmonijna integracja rolet przeciwsłonecznych

System Schüco CSB harmonijnie wtapia się w architekturę budynku dzięki subtelnym mikrolamelom w kolorze naturalnego aluminium. Elementy osłonowe o wymiarach 4 x 2 m zostały w pełni zintegrowane z fasadą FWS 50, co eliminuje potrzebę stosowania osobnych kaset, które mogłyby zakłócać transparentny wygląd fasady i odwracać uwagę od drewnianej konstrukcji. Inwestor zdecydował się na to rozwiązanie, gdyż było ono jedynym na rynku tego typu systemem osłon przeciwsłonecznych montowanych w fasadzie. Dzięki pełnej integracji możliwe było również dopasowanie wysokości i głębokości montażu na półpiętrach. Główną zaletą systemu jest opcja całkowitego zacienienia wnętrz, gdy promienie słoneczne padają pod kątem większym niż 21 stopni. Oznacza to, że w dni o największym nasłonecznieniu i promieniowaniu cieplnym można zaoszczędzić energię potrzebną do chłodzenia wnętrz. Co więcej, od wewnątrz osłona zapewnia transparentność na poziomie 23% w pozycji zamkniętej. Dzięki temu użytkownicy budynku nadal mogą cieszyć się widokiem na otoczenie. Pomimo subtelnego wyglądu rolety wykonane z poziomych, aluminiowych lamel wytrzymują napory bardzo silnego wiatru o prędkości 25 m/s. Elektrycznie sterowane rozwiązanie zostało połączone z systemami zarządzania budynkiem. W ten sposób udało się stworzyć neutralny klimatycznie obiekt, który można elastycznie dopasowywać do przyszłych wymagań.Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2022 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,28 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box